MUZYKA KLASYCZNA

WYDARZENIA

wydanie nr.1

Ewa Leszczyńska (sopran) oraz Miyako Arishima (fortepian) wykonają pieśni polskich kompozytorów do słów Juliana Tuwima oraz kompilacje pieśni Stanisława Moniuszki i wybranych kompozytorów japońskich.

Serdecznie zapraszamy!

08.12.2019  godz. 20:00

Ewa Leszczyńska ukończyła wydział instrumentalny w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego oraz wydział wokalny w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie w klasie śpiewu prof. M. Hayward. Jako pianistka współpracowała z takimi śpiewakami jak Ewa Marciniec, Davide Fior, Katarzyna Trylnik, Gianluca Buratto z którym zdobyła nagrodę Rotary w Mediolanie. Obecnie występuje regularnie z barytonem Łukaszem Hajduczenią koncertując w Polsce i za granicą.
Brała udział w kursach wielu kursach mistrzowskich prowadzonych.
W latach 2007–2010 jako śpiewaczka była członkiem Laboratorio Interdisciplinare di Musica e Spettacolo (Limes) w Mediolanie biorąc udział w wielu przedstawieniach operowych i teatralnych.
W 2012 r. wraz z pianistą Tomaszem Pawłowskim zdobyła I nagrodę na konkursie im. G. Carducci w Madesimo. Na tym samym konkursie była półfinalistką jako pianistka.
W 2015 roku wystąpiła w solowych rolach podczas prawykonania opery "Der 13 Sternbilder aus dem Wallis" w reżyserii Stefana Gröglera w Szwajcarii a w 2016 oraz w 2017 w roli Mirteo w operze Leonarda Vinciego "Semiramide riconosciuta" w Warszawie . Brała udział w projekcie" Dunkle Zeiten Wien" zaprezentowanym w Off Teater w Wiedniu. Współpracuje z takimi zespołami muzyki barokowej jak: Les Roses Souvages, Arte dei Suonatori, Musica Florea, Royal Baroque Ensemble, Baroque Collegim 1685, Il Falcone, Zespół Muzyki Dawnej Diletto. Uczestniczyła między innymi w takich festiwalach jak 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, Festiwal Dni Bachowskie w Krakowie, Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwal Oper Barokowych dramma per musica w Warszawie.
Jest członkiem zespołu Multi Trio z którym w 2016 odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych.
Wraz z pianistą Tobiasem Kochem wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Chopin i Jego Europa (2017)
W 2018 wystąpiła podczas 73 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.
Od 2017 roku podejmuje się również koncertów podczas, których występuje w obu rolach jednocześnie.
W 2018 roku występowała w ramach Festiwalu Il Banchetto Musicale w roli Giunone w operze Marco Vitale „ Il ratto di Helena” w Wilnie.
W 2019 roku wystąpiła w roli Ericlei u boku Sary Mingardo w operze C. Monteverdiego „ Il ritorno d’ Ulisse in patria” wraz z orkiestrą Europa Galante pod batutą Fabio Biondiego w Elbphilharmonie w Hamburgu.

Miyako Arishima wrodziła się w Kumamoto, w Japonii.
W 2010 roku ukończyła Toho Gakuen School of Music, w klasie prof. Keiko Takeuchi. W 2016 roku ukończyła studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej- Zydroń i dr Agaty Nowakowskiej-Gumieli. W 2016 - 2018 otrzymała stypendium z Rządu Polskiego i ukończyła stażu artystycznego w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych w Japonii. Zdobywała również nagrody na międzynarodowych konkursach Chopinowskich w Azji. W 2011 roku była finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W 2012 roku dostała wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie. W 2013 roku zdobywała Kirishima Music Festival Award na XXXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Kirishima (Japonia). Jest laureatką V nagrody na X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt 2013 (Niemcy). W 2015 roku po uczestnictwie w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie otrzymała Nagrodę Specjalną Prezydenta Bydgoszczy. Występowała w ramach festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, również podczas Gstaad Menuhin Festival w Gstaad(Szwajcaria). Koncertuje w Polsce i za granicą, w krajach europejskich, a także w Japonii. Współpracowała z orkiestrami takimi jak Kyusyu Symfoniczna Orkiestra, Sendai Filharmoniczna Orkiestra, Kumamoto Symfoniczna Orkiestra, Krakowska Orkiestra Kameralna a także z Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. We wrześniu 2019 roku ukaże się debiutancka płyta z wydawnictwa Steinway & Sons z utworami Takemitsu, Szymanowskiego, Chopina, oraz Serockiego na fortepian solo.

Płytę Zuzanny Budzyńskiej oraz Szymona Ogryzka uznać można za krótką antologię poloneza w twórczości cenionych polskich kompozytorów. Każdy z siedmiu utrwalonych na CD utworów stanowi przejaw pomysłowej adaptacji polskiego folkloru na gruncie muzyki skrzypcowej. Jak zaznacza sama artystka, twórczość zaprezentowanych na niniejszej płycie kompozytorów ma dla niej szczególny wydźwięk, już choćby z uwagi na to, iż Karol Lipiński urodził się w jej rodzinnym mieście, Henryk Wieniawski na świat przyszedł w Lublinie, gdzie ukończyła szkołę muzyczną I stopnia, a Emil Młynarski przez wiele lat był rektorem uczelni, z którą obecnie skrzypaczka jest związana. Album zawiera także dokonaną przez Piotra Wróbla transkrypcję trzech Polonezów op. 9 Karola Lipińskiego, premierowo utrwaloną przez Zuzannę Budzyńską w 2017 r.

Tytuł:Polonezy na skrzypce i fortepian

Wykonawca:Budzyńska Zuzannna Ogryzek Szymon

Kompozytor:Various Composers

Dystrybutor:DUX Recording Producers

Data premiery:2018-12-31

Rok nagrania:2018

Nośnik:CD

Wyjątkowy zestaw dzieł Fryderyka Chopina. Walce, preludia i etiudy, a także inne utwory na fortepian solo w wykonaniu najwybitniejszych artystów związanych z najbardziej prestiżowymi firmami płytowymi: Deutsche Grammophon i Decca Classics. Na albumie usłyszymy m.in. legendarnych pianistów takich jak Vladimir Ashkenazy czy Martha Argerich oraz reprezentujących młode pokolenie: Alice Sarę Ott i Rafała Blechacza.

Tytuł:The Best Of Chopin

Wykonawca:Various Artists

Dystrybutor:Universal Music Polska

Data premiery:2018-11-23

Rok nagrania:2018

Nośnik:Płyta Analogowa

Najważniejszy debiut roku – pierwszy album Jakuba Józefa Orlińskiego dla Erato.

Wspaniały popis wokalny, a także 8 światowych premier fonograficznych w repertuarze obejmującym przede wszystkim arie kompozytorów szkoły neapolitańskiej. Jakubowi Józefowi Orlińskiemu towarzyszy zespół Il pomo d’oro, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki z tego okresu, pod batutą Maxima Emelyanycheva.

Jakub Józef Orliński – kontratenor znany z urzekającej barwy głosu, a także lekkości i finezji technicznej i niesłychanej wirtuozerii. Zasłynął po serii nagród na prestiżowych międzynarodowych konkursach wokalnych. Jest zwycięzcą National Council Auditions w Metropolitan Opera w 2016 r. Pierwsze kontrakty operowe przyniosły znakomite recenzje, a gdy radio France Musique opublikowało na swoim profilu na Facebooku nagranie „Vedro Con Mio Diletto” w wykonaniu Orlińskiego, wideo stało się niezwykle popularne i obejrzało je w krótkim czasie ponad 2 miliony osób.

Tytuł:Anima Sacra

Wykonawca:Orliński Jakub Józef Il Pomo d'Oro

Dyrygent:Emelyanychev Maxim

Dystrybutor:Warner Music Poland

Data premiery:2018-10-26

Rok nagrania:2018

Nośnik:Płyta Analogowa

WSPÓŁPRACA Z ZESPOŁAMI * jazzcooperation@gmail.com
 
REKLAMA TELEWIZYJNA  *  jazztvadvertisement@gmail.com

 

PROJEKTY * jazzentertainmenttelevision@gmail.com
 


www.jazztelevision.tv

Numer koncesji: 689/2017-TK

Dane kontaktowe:
Berenikafilm
ul. Krauzego 1
41-600 Świętochłowice
e-mail: jazzentertainmenttelevision@gmail.com 

Organem właściwym w sprawach

radiofonii i telewizji jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Skwer Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9 
01-015 Warszawa 

www.krrit.gov.pl